בניית מדרגות בתוך הבית מצריכה לפני הכל התחשבות בתקנות הבנייה והבטיחות החשובות ביותר, ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בבניית מדרגות לעליית הגג, אך מאחר והן תופסות במרבית המקרים מיקום בולט בחלל, חשוב לבחון את החומרים מהם הן עשויות והסגנון שבהן הן מעוצבות. כיצד שומרים על פרקטיות, סגנון ובטיחות, ומה חשוב לדעת על המדרגות שיובילו אתכם אל המפלס העליון של ביתכם?

 

תקנות לבניית מדרגות ביתיות

בבניית מדרגות לעליית הגג יש להקפיד על מספר תקנות:

  • רוחב המדרגות יעמוד על 0.80 מטרים לכל הפחות
  • גובהו של מזקף הראש מעל גרם המדרגות יעמוד על 2.10 מטרים לכל הפחות
  • גר מדרגות, שנועד לשמש כדרך מוצא, או חלק ממנה, ייבנה ממבנה קבוע
  • על המדרגת להיות עמידות בפני אש ועשויות מחומרים לא דליקים, פרט לחיפויים, שלא יעלו על 16 מ"מ
  • במדרגות לעליית גג יש להקפיד, שהדלת בקצה גרם המדרגות לא תיפתח לכיוון המדרגות
  • עומק המדרגות יעמוד על 4 ס"מ לכל היותר
  • זווית השיפוע של רום המדרגה תעמוד על 60 מעלות לכל הפחות

 

כמה גדולות צריכות להיות המדרגות לעליית הגג?

הדבר הראשון שחשוב לקבוע בבניית מדרגות לעליית גג ובבניית מדרגות בכלל הוא גודל גרם המדרגות. כדי לחשב את המידה המתאימה, יש למדוד את הגובה שמהרצפה המוגמרת בחלקו התחתון של החלל לגובה הרצפה המוגמרת למעלה.

לאחר מכן יש לחשב את מספר הרמות שנדרשות. כדי לעמוד בתקנות הבנייה, גרם מדרגות ביתי זקוק לגובה שנע בין 190 מ"מ ל – 22 מ"מ. הגובה הסטנדרטי נע סביב 200 מ"מ.

 

עיצוב שחושב מחוץ לקופסה

גרם המדרגות לא חייב להיות ישר, והוא בהחלט יכול לשרת את עיצוב הבית עם סגנון ייחודי. כמו כן, עיצוב מדרגות חכם ויעיל יבטיח שלא ייגזל שטח מהחלל שלא לצורך, ויחד עם זאת, יעניק מספיק מרחב לעלייה וירידה בטוחות ונעימות. פעמים רבות נדרשת בניית פנייה בגרם המדרגות. במקרים אלו ניתן לפצל את גרם המדרגות לשני גרמים, שמחוברים באמצעות נחיתה מישורית ב - 90 או ב - 180 מעלות לפי הצורך. עיצוב של גרם מדרגות ספירלי יכול להיות בחירה מעניינת ואפילו פרקטית, במיוחד בשטחים מוגבלים, אך חשוב לקחת בחשבון, שפרט לעבדה שהוא עשוי להיות יקר יותר, הוא עלול להקשות על העברת רהיטים וחפצים בין המפלסים השונים.

 

בניית מדרגות לעליית הגג – רעיונות לניצול יעיל וחכם של החלל

הוספת גרם מדרגות חדש לגמרי היא הזדמנות נהדרת לעצב באופן ייחודי ומקורי. במקרים אלו ניתן לשלב תכונות מעשיות שונות כמו אחסון משולב, מעקות מעוצבים עשוי ברזל עם פרזולים, חיפוי עץ או שילוב אלמנטים מזכוכית, שיסייעו לקבל זרימת אור טבעי סביב גרם המדרגות ואווירה ייחודית. מדרגות רחבות במיוחד יאפשרו לכם להציג יצירות אומנות, פריטים דקורטיביים ופסלים, לשלב עציצים ואפילו לשמש כפינות ישיבה.

 

תאורה משולבת בגרם המדרגות

פעמים רבות גרם המדרגות סובל ממחסור בתאורה מספקת, וגם חלון בלגי שניצב ישירות מולו, לא מספק את התאורה הנחוצה לאחר רדת החשיכה. התקנת גופי תאורה בתוך גרם המדרגות תעניק תאורת אווירה נהדרת, ויחד עם גוף תאורה עומד, צמוד קיר או תיקרה כל החלל יקבל אופי ומראה מעוצב וייחודי. עיצוב מדרגות לבית ולעליית הגג יכול לשרת את הדרישות העיצוביות והפרקטיות השונות, אך חשוב לתכנן אותן באופן תקין ובטוח. העצובים של עוז סטיל נעשים בהתאמה אישית לדרישות ולצורכי הלקוח ובהתאם לתנאי השטח תוך התחשבות בכל כללי הבטיחות לצורך עיצוב, ייצור והתקנתן של המדרגות ומעקי הבטיחות הנלווים להן.